Często zadawane pytania
Często zadawane pytania
PYTANIA ÓSMOKLASISTÓW:
- Kształcenie w klasie wielozawodowej .
Warunkiem rozpoczęcia nauki w tej klasie jest zawarcie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z wybranym zakładem pracy, posiadającym w swoich kadrach osobę z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.
Klasa wielozawodowa to oddział branżowej szkoły I stopnia, w którym uczeń
– pracownik młodociany kierowany jest na dokształcanie teoretyczne w zawodzie do ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, w każdym roku nauki na okres 4 tygodni w wymiarze 34 godzin tygodniowo (przedmioty ogólnokształcące prowadzone są w szkole). W organizacji zajęć praktycznych wspomaga szkołę Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostródzie.- Ile dni praktyki jest u pracodawcy w 1,2 i 3 klasie BS1?
W klasach branżowych szkół I stopnia z kształceniem teoretycznym zawodowym prowadzonym w szkole w klasie I i II – 2 dni , klasa III 3dni.
W klasach branżowych szkół I stopnia z kształceniem teoretycznym zawodowym prowadzonym w formie turnusów dokształcania teoretycznego pracownika młodocianego (4 tygodnie poza szkołą), w klasie I – 2 dni oraz klasy II i III - 3dni.
Kiedy odbywają się praktyki w Technikum, czy są płatne?
W klasach technikalnych zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe (odbywane w ilości 280 godzin w zakładach pracy, po cztery tygodnie w klasie 3 oraz 4), są niepłatne.
W przypadku realizacji w szkole projektów unijnych obejmujących wsparciem uczniów określonych kierunków, staże zawodowe są płatne w wysokości około 3 600 zł. na rękę za 150 godzin pracy.
- Ile jest przedmiotów zawodowych w Technikum w klasie 1?
Liczba przedmiotów zawodowych jest zróżnicowana w zależności od kierunku kształcenia i waha się w granicach 5 do 7 przedmiotów w klasie pierwszej.
- Ile procent trzeba mieć z egzaminów zawodowych pisemnych i praktycznych, żeby je zdać?
W przypadku egzaminu zawodowego pisemnego próg zdawalności wynosi 50%, dla egzaminów praktycznych 75%.
- Czy uczeń ma obowiązek zdawania egzaminów zawodowych?
Tak, uczniowie mają obowiązek podejścia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje bowiem nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru. Uczeń kończy szkołę ponadpodstawową, jeżeli w przypadku technikum - przystąpił do egzaminu zawodowego ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie.
- W jaki sposób przystąpić do rekrutacji do szkoły.
Rekrutacja na rok szkolny 2025/26 odbywa się wyłącznie w sposób elektroniczny.
Na stronie internetowej szkoły pod adresem https://www.staszic.ostroda.pl/ znajdziecie zakładkę REKRUTACJA 2025/26 ->NABÓR ELEKTRONICZNY,
po kliknięciu zostaniesz przekierowany na stronę systemu rekrutacyjnego w celu założenia konta.- Jakie przedmioty realizowane są w rozszerzeniu na poszczególnych kierunkach w Technikum?
Typ szkoły
Miejsce odbywania zajęć praktycznych
Proponowane rozszerzenia w technikum
Technik mechanik (programowanie i obsługa obrabiarek sterowanych komputerowo)
NOWOŚĆ!
Pracownie Ćwiczeń Praktycznych
(Warsztaty szkolne)Język angielski
Geografia
Technik spawalnictwa
NOWOŚĆ!
Pracownie Ćwiczeń Praktycznych
(Warsztaty szkolne)Język angielski
Matematyka
Technik logistyk
SPECJALNOŚĆ WOJSKOWA!
Pracownie Ćwiczeń Praktycznych
(Warsztaty szkolne)Geografia
Matematyka
Technik usług fryzjerskich
Pracownie Ćwiczeń Praktycznych
(Warsztaty szkolne)Język angielski
Geografia
Technik reklamy
Pracownie Ćwiczeń Praktycznych
(Warsztaty szkolne)Język angielski
Geografia
- Jaka jest zdawalność egzaminów zawodowych i maturalnych? - to pytanie od rodziców.
Zdawalność egzaminów zawodowych jest zróżnicowana w zależności od kierunku kształcenia. W przypadku klas branżowych szkół I stopnia, w latach 2020-2024; mechanik pojazdów samochodowych 100%, kucharz 87%, sprzedawca 77,8% oddziały wielozawodowe 100%, w oddziałach technikum; technik reklamy 75%, technik logistyk 80%, technik mechanik 100%, technik usług fryzjerskich 100%.
Zdawalność matur w roku szkolnym 2023/2024 wyniosła 92%!